A hét legfontosabb témái:
Lebron James vs. Phil Jackson
Phil Jackson Jackie McMullannek (ESPN) adott interjújában arról beszélt, hogy a Heatnek nagy veszteség volt James elvesztése, de utána több minden látott napvilágot. Mikor a Miaminél játszott Lebron, és Clevelandben volt meccsük, utána maradni akart éjszakára is a városban, de ezt a csapatok sosem teszik meg. Erik Spoelstra vezetőedzőnek fel kellett hívnia Pat Riley elnököt, hogy mit tegyen, mire mondta neki Riley, hogy üljenek fel a gépre. Jackson hozzátette, hogy nem tarthat fel senki egy csapatot azért, mert az anyukája vagy a sleppje ott akar maradni valahol éjszakára. Jackson azt is elmondta, hogy mindig azt hitte, hogy Riley-nak nagyon jó a kapcsolata Jamesszel, de valahol valami megtört közöttük - szerinte LeBron azt szereti, ha különleges bánásmódban részesítik, ha minden az elgondolásai szerint történik. Jackson a "posse" szót használta a Lebront körülvevő emberekre, ami Maverick Carternél (James szülővárosi barátja) is kiverte a biztosítékot - ő üzleti kapcsolatban van Jamesszel már több mint egy évtizede, annak a bizonyos "sleppnek" jó ideje része, és szerinte csak azért a "posse"-t használta Jackson, mert fiatalok és afroamerikaiak.
James kifejtette a riportereknek, hogy eddig tisztelte a sikeredzőt, de most már semmit nem érez Jackson iránt, nemhogy tiszteletet. A posse-t Carter ki is tette twitterre, hogy olyan emberekre használják, akiket régebben felfegyverzett a seriff, hogy tegyenek rendet. James úgy fogalmazott, hogy az elmúlt 14 évben sokat tett azért, hogy másokat helyzetbe hozzon, olyanoknak lehetőséget teremtsen a kitörésre és a sikeres karrierre, akiknél úgy gondolta, hogy elég tehetségesek ehhez, és az ő baráti, ismeretségi körébe tartoztak. Szerinte nagyon sajnálatos, hogy azok után, amire Carter vagy éppen Rich Paul vitte, ezt a szót használják rájuk. Azzal folytatta, hogy ha ezt egy interjúban elmondta Jackson, akkor el lehet képzelni, hogy milyen szavakat használhat rájuk négyszemközt.
Stephen A. Smith a First Take házigazdája szintén felkapta a vizet és úgy nyilatkozott, hogy Jacksonnak bocsánatot kellene kérnie Jamestől. A játékosok többsége Jamest támogatja a vitában.
HeiseNBArg komment: Phil Jackson bár nem a legszerencsésebb szót használta, finoman fogalmazva se lehetne rasszizmussal vádolni miután élete nagy részét afroamerikai játékosok között töltötte és velük ért el sikereket. Többen jelezték, hogy a politikai korrektségben burjánzó amerikai média kissé túlreagálta a sikeredző megnyilvánulását. Lebront és az NBA közösséget azért is érzékenyen érintethették Jackson nyilatkozatai, mert az amerikai elnökválasztáson a nem túl "PC" Donald Trump nyert a NBA által támogatott Hillary Clintonnal szemben.
("Sleppről" beszélünk?)
(Ne törődj velem, csak hívom a "csapatomat")
Cserepletykák:
A héten Brian Scalabrine vetette fel, hogy Klay Thompson elcserélésére nyitottak lennének. Információi szerint Avery Bradley-ről, Jae Crowderről, illetve a 2017-es Brooklyn első körösről folynak a tárgyalások, illetve hogy a pick menne tovább a Philadelphia Sixershez Nerlens Noelért cserébe. Amick forrásai szerint egyáltalán nem beszélget ilyenről a két gárda vezetősége. Később a Warriors edzője Steve Kerr is tagadta a pletykákat.
HeiseNBArg komment: Nem tudom elképzelni, hogy Thompsontól megválik a Warriors, legutóbb mikor elakarták cserélni Kevin Love-ért Jerry West kijelentette, hogy ha Thompsont eladják elhagyja a csapatot és építkezzenek tovább úgy ahogy akarnak. Klay végül maradt a gárdánál és bajnok lett a Golden State, most hogy a dobóhátvéd kezd magára találni a csapat pedig 7 meccses győzelmi sorozatban van még valószínűtlenebbnek tartom az elcserélését.
Egy nyugati konferenciában dolgozó, de meg nem nevezett GM azt nyilatkozta Sean Deveney-nek (Sporting News), hogy három, de inkább 1-1.5 hónapja van a Sacramento Kingsnek arra, hogy elcseréljék DeMarcus Cousinst. A vezető szerint nem várhat a kaliforniai együttes februárig, mert minél közelebb lesznek a deadline-hoz, annál nehezebb lesz normális értéket kapniuk a centerért.
HeiseNBArg komment: Cousins eladása a trade deadline előtt teljesen reális. A magasember szerződéséből az idei éven kívül csupán 1 esztendő van hátra tehát 2018 nyarán szabadügynök lesz. Már 8 éve a csapatnál játszik és még egyszer se közelítették meg a rájátszást, amint alkalma lesz arra, hogy elhagyja az együttest menni fog. Ha a Kings nem szeretné üres kézzel elengedni akkor minél előbb nyélbe kell ütnie valami üzletet. Tovább erősítik a híreszteléseket, hogy O'neal a Kings kisebbségi tulaja aki eddig Cousins-t saját magához hasonlította elkezdte kritizálni, játékosát rossz vezérnek és túlforrófejűnek titulálta.
Zach Lowe jelentette be az Oklahoma City Thunderrel kapcsolatban, hogy még mindig szeretnének Rudy Gay-ért cserélni - kellene nekik egy nagyobb kiscsatár, hogy Andre Roberson mehessen vissza kettesbe, Victor Oladipo pedig hatodik ember legyen.
HeiseNBArg komment: Szkeptikus vagyok a csere megvalósulásával és működésével kapcsolatban egyaránt. Egyrészt Rudy Gay nyáron kiléphet a 14 millió dolláros szerződéséből és nagyobb összegért elmehet máshova vagy megújíthatja azt, másrészt nem látom mit tud felajánlani az OKC a Kingsnek. Adams,Westbrook és Oladipo érinthetetlen, Sabonis és Kanter elcserélése hiba lenne, rajtuk kívül pedig nem nagyon van más áruba bocsátható játékosa a Thundernek. Szintén kérdéses, hogy Gay-jel miként működne az Oklahoma védekezése, mely jelenleg a liga elitjébe tartozik.
A hét legkiemelkedőbb teljesítményei:
Lebron James: 38 perc alatt, 28 pont, 9 lepattanó, 14 gólpassz, 10/15 mezőnyből 67 FG%
Lebron "sleppje" idén már másodszor verte el a Raptors utóbbi sikerükben a "Királynak" hatalmas szerepe volt.
James Harden: 32 perc alatt, 26 pont, 12 lepattanó, 14 gólpassz, 7/17 mezőnyből 41 FG%
Az idei 3. tripla dupláját könyvelhette a Porland ellen.
Anthony Davis: 42 perc alatt, 38 pont, 16 lepattanó, 3 blokk, 15/27 mezőnyből 56 FG%
Davis a héten már nem csak brutális statisztikákat, de győzelmeket is elkönyvelhetett Jrue Holiday-jel az oldalán. Legnagyobb sikerüket a Charlotte elleni hosszabbításban megnyert találkozón aratták.
Jimmy Butler: 39 perc alatt, 40 pont, 7 lepattanó, 6 gólpassz, 1 labdalopás, 14/23 mezőnyből 61 FG%
MVP formában játszott a héten. A Chicago 3 győzelme során 87 pontot és 31 lepattanót szerzett legjobban a Lakers elleni győzelmük során játszott.
Westbrook 34 perc alatt 30 pont 11 lepattanó 13 gólpassz 13/21 mezőnyből 62 FG%
Westbrook legletisztultabb játékát nyújtotta a Brooklyn ellen. Brutális tripla dupla mindössze 3 eladott labdával. Russellhez tartozik, hogy a héten személyesen Michael Jordan iktatta be az oklahomai hírességek csarnokában. Michael maga is nagy kedvelője RW játékának, úgy fogalmazott hogy az irányító saját magára emlékezteti.
(Amikor Michael Jordan azt mondja, hogy emlékezteted magára)
Westbrook kritika:
Bár az irányító 3 tized híján tripla duplát átlagol 14 mérkőzés után az OKC támadójátéka finoman fogalmazva is döcög. A Thunder offensive ratingje jelenleg 21. a ligában, ami egészen szokatlan egy olyan csapatnál mely rendelkezik 30 pontátlagot szállító játékossal. Russell még James Hardennél is több labdát adott el meccseként több mint 5x veszíti el a játékszert, emellett usage ratingje 40% feletti ami minden idők legmagasabb labdabirtoklási mutatója. A szezon nagy kérdése az volt, hogy Westbrook képes lesz-e jobb vezér lenni mint 2 évvel ezelőtt volt Durant sérülése idején és úgy tűnik, hogy nem. Továbbra sem teszi jobbá a társakat és az OKC támadójátéka továbbra is faék egyszerűségű. Jó példa volt a játékára a Houston elleni irgalmatlan nagy zsákolása Capellán. Többen rámutattak, hogy bár a mozdulat zseniális volt, valójában rossz döntést hozott, hiszen a Thunder 3 ponttal vezetett 7 másodperccel a vége előtt elég lett volna megtartani a labdát és hagyni magát faultolni, hogy aztán 2 büntetőből 1-et értékesítve bebiztosítsa a győzelmet, ehelyett ráment egy igen csak kockázatos zsákolásra amely nem sokon múlott, hogy sikerült. Oklahoma 8-6-os mérleggel áll amit elsősorban a kiváló védekezésének köszönhet, de ha ez így folytatódik Westbrook brutális számai mellett egyre több vereséget könyvelhetnek el.
(Most már azt csinálok amit akarok)
Hét nyertesei:
Memphis Grizzlies 4-0: A grizzlyk parádésan védekeztek. A Utah-t 96, Dallast 64, a Minnesotát pedig 71 ponton tartották hab a tortán, hogy még egy bravúrgyőzelmet is elhoztak Los Angelesből. Érdemes kiemelni, hogy Randolph jó eséllyel pályázik az év legjobb cserejátékosa címére, példamutató ahogy zokszó nélkül elfogadta a 6. ember szerepkörét. A januárban 40 éves Vince Carter reneszánszát éli, legutóbb 3 éve Dallasban mutatott fel olyan számokat mint idén. Gasol sem marad dicséret nélkül 32 éves center 9 szezon után kezdte el szórni a triplákat, a múlt héten 13 kísérletéből 7-et értékesített köztük volt a Clippers elleni kritikus fontosságú hármas is.
heti menü: Charlotte (idegen), Philadelphia (idegen), Miami, Miami (idegen)
nehéz falatok: Parsons 6 meccs erejéig visszatért a csapatba, de újra kényszerpihenőre szorul a hírek szerint 2 hétig. A 4 mérkőzéses győzelmi sorozatuk nagy veszélyben lesz a Hornets ellen, hiszen az észak-karolinai együttes még a tavalyinál is jobban játszik mindössze 4 vereségük van a szezon során és egyiket sem veszítették el 7 pontnál többel. A Miami elleni párharcaik érdekesnek ígérkeznek hiszen ritka esetek egyike lesz, hogy két csapat back to backet játszik egymás ellen.
Warriors 3-0: Az oaklandiek jelenleg 7 meccses győzelmi sorozatban vannak. Mindent elmond a GSW erejéről, hogy az offensive ratingjük még a tavalyinál is jobb 100 támadásra vetítve 113 pont felett termelnek. 3 meccses idegenbeli túrájukat hibátlanul zárták és az eddig pocsékul játszó Klay Thompson is magára talált, keleti kirándulásuk során átlagosan 24 pontot termelt 40%-os kinti hatékonysággal.
heti menü: Indiana (idegen), Lakers, Lakers (idegen), Minnesota
nehéz falatok: Legkomolyabb erőpróba Indianapolisban várna rájuk, ha nem lenne a fél Pacers lesérülve. Paul George, C.J. Miles, Myles Turner, Kevin Seraphin is sérüléssel szenved. Én nem tartom valószínűnek, hogy a Lakers elleni szezon eleji blama újra megismétlődik illetve azt sem, hogy a Minnesota back to backből Oaklandben győzedelmeskedik. Tehát úgy gondolom a Warriors veretlen marad ezen a héten is.
Spurs 3-0: Csupán a 100%-os heti mérlegükre való tekintettel raktam be őket a hét nyertesei közé, valójában nyögvenyelős hete volt a texasi bandának, mely alig bírta elverni hazai pályán a Miami-t, Kings ellen kis híján 18 pontos előnyt szórakoztak el a 4. negyedben. A Spurs mérlege jobb, mint a csapat játéka.
heti menü: Dallas, Charlotte (idegen), Boston (idegen), Washington (idegen)
nehéz falatok: A Hornets és Celtics elleni csatáik jó tesztnek ígérkeznek.
New Orleans Pelicans 3-1: Három playoff helyen tanyázó együttes skalpját is elhozta a Pelicans (Boston, Portland, Charlotte). Még jobb hír, hogy Jrue Holiday visszatért a csapathoz és kiváló formában kezdte a szezonját.
heti menü: Atlanta (idegen), Minnesota, Portland (idegen), Dallas (idegen)
nehéz falatok: Még nem igazán tudjuk, hogy mire számítsunk a Davis-Holiday duótól. Az Hawks 2 meccses vereségi sorozatban van a Pelicansnak 3 napja van rápihenni az atlantai összecsapásukra, papíron bár jobb a Hawks gyakorlatilag hozható az összecsapás Davisék számára. Minnesota ellen hazai pályán játszanak back to backet, A Portland ereje a hazai pályájukban rejlik, a Mavericks jelenleg a legsebezhetőbb csapat a ligában. Összességében 50%-os hetet jósolok nekik.
Hét vesztesei:
Brooklyn Nets 0-4: Ha megfordult volna valakinek a fejében a gondolat, hogy a Nets lehet az év meglepetéscsapata ez hét minden reményt szertefoszlatott.
heti menü:Boston, Indiana (idegen), Sacramento
nehéz falatok: A két hazai összecsapásukon születhet meglepetés,mivel a Bostonnal egész jó szezonnyitót vívtak (mindössze 5 ponttal kaptak ki) a Sacramento pedig idén is gyenge "road team" benyomását kelti. A Pacers otthonában viszont nehéz meccset nyerni.
Dallas Mavericks 0-4: Ezt már nem lehet rossz kezdésnek betudni. A Mavs iszonyatos bajban van Nowitzki, Williams, Barea és Harris sérüléssel szenvednek. Támadójátékáról híres együttes idén mindössze 2x jutott el 100 pontig, 1993 óta nem volt ilyen pocsék szezonkezdete a franchisenak.
heti menü: San Antonio (idegen), Clippers, Cleveland (idegen), New Orleans
nehéz falatok: Kemény hetük lesz... a jelenleg játékukat elnézve már egy győzelem is meglepetés lenne
Millwauke Bucks 0-3: Hiába brillírozik Antetokounmpo és Parker érződik Middleton hiánya. Nagy szükségük lenne egy ponterős kinti dobóra, mert így idén se lesz rájátszás.
heti menü: Orlando, Toronto, Orlando (idegen)
nehéz falatok: A menetrendjük nem tűnik nehéznek, papíron mindegyik találkozójuk hozható de triplák nélkül a mai NBA-ben nincs könnyű meccs.
Utah Jazz 0-4: Ugyanaz a zene ami évek óta: a sérülések. Haywardnak a gyűrűsujja nem jött teljesen rendbe. Favors decemberig nem lép pályára, George Hill pedig hetek óta a hüvelykujj sérülése miatt nem bevethető. Hayward mezőnyből 20/63-as (32 FG%-os) hetet tudhat maga mögött.
heti menü: Denver, Atlanta, Minnesota (idegen)
nehéz falatok: Mindegyik találkozójuk hozható, de amíg sérülésekkel bajlódnak diadalmenetre ne számítsunk.
Hét legnehezebb menetrendje: A Los Angeles Lakers piszok nehéz hét elé néz. Az OKC-t fogják fogadni a Staples Centerben majd a Warriorsszal ütköznek meg kétszer először Oaklandben majd Los Angelesben végül pedig az Atlanta látogatja meg Luke Walton fiait.
Múlt hét legnehezebb menetrendjének kimenetele: Toronto Raptors 1-3-al hozta le a Cavs,GSW,Denver,Sacramento 4-est. DeRozan 30 pontok ide vagy oda a kandai együttes 1 lépéssel még mindig le van maradva a fő bajnokesélyesektől. Kedd hajnalban a Clippersszel csapnak össze Los Angelesben, ha azt a találkozót is elbukják akkor 0-4-el fognak állni a liga legjobb csapatai ellen.
Shaqtin a Fool: